HTML

ANTIBLOG - AZ AUTONÓM GONDOLAT

Friss topikok

  • S.A.: Bálvány szobrok? Bálványszobor az, amit a pogányok imádnak. Magát a szobrot. Tudtommal a katolikus... (2014.04.01. 12:00)
  • N.: Ez nem Immaculata, mert nem a Holdon lép Mária, nem a Kígyó fejét tapossa. Ez egy Mária mennybevit... (2013.07.26. 20:04)
  • Somogyi Antal: Kedves Sarolta! Örülök, hogy sikerült egy-két dolog kivételével jól leírni a livodai életet. Mivel... (2012.11.29. 17:57)
  • Somogyi Antal: Hű, ez a kommentsorozat most esett le nekem! És teljesen véletlenül a bibliai Lázárról írok. :D (2012.11.14. 23:36)
  • Somogyi Antal: :) Örülök neked Szkippi! (2012.10.13. 20:42)

2010.02.24. 11:59 Hökkentő

Máriaábrázolások - Jessze fa

A Szentírásból követni tudjuk Jézus nevelőapjának Józsefenek származását. Az Ószövetségból Dávid és fia Salamon geneológiája kihámozható Ádámig Éváig. Máté Evangéliuma Ábrahámtól vezeti le József családját tizennégyes csoportokban. Ez a Geneologia Domini nostri Christi, a mi Urunk Jézus Krisztus származása.

Máriáról is tudjuk, hogy Dávid házából való, a hagyomány ezért nevezi Joachimot és Annát is Dávid sarjának. Érdekes képet kaphatunk Jézus őseiről a Szixtuszi kápolna mennyezetének peremén Michelangelo sorozata alapján. Megpróbálja még a jellemüket is megjeleníteni a Szentírás és a hagyomány alapján.

Sarj - növényi dolog jelentésének átvitele a származásra. A családfa sarja. Kézenfekvő tehát fa struktúrában megjeleníteni a geneológiát. Ilyen ábrázolásokról csak a képrombolás utánról tudunk, előtte, ha volt, elpusztult. Az első ismert Jézus családfa nyugati, egy Karoling kódexben található, ezért sokan nyugati eredetűnek tartják az ábrázolást.

Gigantikus vállalkozás Ádámtól kezdve minden őst lefesteni, ezért többnyire Dávid Király édesapjától, Jesszétől kezdik. Izajás 11-ben olvashatjuk ennek okát: ”És vessző sarjad Jessze törzsökéből, és virág fakad az ő gyökeréből, és megnyugszik rajta az Úr Lelke.” Így a gyökér maga Jessze, a fa ágai Krisztus ősei. A fa maga szőlő, mivel Krisztus az élő szőlőtő. Innem az ábrázolás görög neve. Ampelosz, azaz szőlővessző.

Az ábrázolás közepe általában valamilyen Máriakép Kisjézussal. Itt Hodogetriát látunk, de a Nikopoia altípusai gyakoribbak.

Létezik egy másik Ampelosz típus, amikor a középpontban a Pantokrátor ül. Bár ez nem Mária ábrázolás, de a hasonlóság miatt egyet ideteszek:

Szólj hozzá!

Címkék: Máriaábrázolások Jessze

A bejegyzés trackback címe:

https://anti-blogol.blog.hu/api/trackback/id/tr796012450

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása