A következő állomás Kiti (Κίτι). A városka nevét így írják, de Csitinek mondják. Nekem Larnaka régi neve, Kition ugrik be, de ez akkor is Kiti volt, amikor a tíz kilométerre fekvő Larnakát Kitionnak mondták. Le a bringákról, és feltolva őket a Panagia Angeloktisztisz cinteremkapujának lépcsőin, bejutunk a templomudvarba. Panagia azt jelenti, hogy Legszentebb. A Panagia Teotokosz, azaz a Legszentebb Istenszülő rövidítése. Magyarosan Szűzanya, Boldogasszony, stb., ahogy jobban hangzik, mivel nyugaton nem nagyon elterjedt az Istenszülő megszólítás.
Az Angeloktisztisz jelző a templomra vonatkozik, és ettől lesz izgalmas ez a hely. Jelentése ugyanis angyalok által épített. Története a VI-VII. századra megy vissza, bár lehet, hogy előtte is állt itt templom. A tengerközeli falut többször feldúlták arab kalózok, lakosai jobbnak látták beköltözni a közeli falakkal erődített városba, Kitionba. A veszély elmúltával a visszatérők fogadalomból építették a Szűzanya tiszteletére ezt a templomot. Az építkezés során különös dolog történt. Reggelenként magasabban álltak a falak, mint ahogy azok este voltak. A helyi legenda szerint angyalok jöttek a sötétség leple alatt, és rakták a falakra a köveket.
Többször bővítették, átépítették. Máig felfedezhetőek azok az építészeti elemek, amik a latin szertartású korszakára emlékeztetnek. A keresztesek idejében a frank Simone Renier de Gibelet (+1302) volt a kegyura. A templom a Gibelet család temetkezési helye. Ekkor építették az eredeti gerendaáthidalók helyére a gótikus boltozatot, a csapadékvizet állatfejes vízköpőkkel tartották távol a falaktól.
Az Angeloktisztisz különböző nézetekből
Gótikus boltozat a keresztesek korából
Ökörfejes vízköpő - szintén a templomosok nyugati stílusának maradványa a ma bizánci templomon
Francia címerek, köztük a Gibelet családéa templom oromzatán
A Gibelet család egy hölgytagjának sírfedele a templom előterében