HTML

ANTIBLOG - AZ AUTONÓM GONDOLAT

Friss topikok

  • S.A.: Bálvány szobrok? Bálványszobor az, amit a pogányok imádnak. Magát a szobrot. Tudtommal a katolikus... (2014.04.01. 12:00)
  • N.: Ez nem Immaculata, mert nem a Holdon lép Mária, nem a Kígyó fejét tapossa. Ez egy Mária mennybevit... (2013.07.26. 20:04)
  • Somogyi Antal: Kedves Sarolta! Örülök, hogy sikerült egy-két dolog kivételével jól leírni a livodai életet. Mivel... (2012.11.29. 17:57)
  • Somogyi Antal: Hű, ez a kommentsorozat most esett le nekem! És teljesen véletlenül a bibliai Lázárról írok. :D (2012.11.14. 23:36)
  • Somogyi Antal: :) Örülök neked Szkippi! (2012.10.13. 20:42)

2010.02.22. 12:04 Hökkentő

Máriaábrázolások – a Paraklészisz

Az a szokás alakult ki a bizánci templomokban, hogy a kupolába a Pantokrátor Krisztus, az apszis gömbszeletébe pedig Nikopoia típusú Mária képét festették, vagy mozaikon ábrázolták. Ez nem szigorú szabály, el is térhettek ettől. Ha Krisztus Mária mellé kerül, akkor szemben vele az oráns, a közbenjárásért imádkozó kéztartás sem irányulhat felfelé, hanem oldalra mutat az Istenanya Jézus felé. Ez a Paraklészisz ábrázolásmód.

És, ha kisjézust teszünk a Szűzanya kezébe, megkapjuk a Hodegetria-típusú képet. A kör ezzel bezárul, a bizánci Máriaábrázolások alapjai itt érnek véget. Valójában a Jézust tartó Paraklészisz épp hogy érinti az Emánuel Krisztust, a Hodegetria pedig statikailag tartja a kisdedet, bár ilyen különbséget nem mindig lehet tenni.

(Katolikus templomban Paraklészsisz kegyképről Magyarországon csak egyről tudok, a Nagyszombatiról. A Szent Miklós templomban lakik, a római Szent Elek templom kegyképének másolata.)


2 komment

Címkék: Máriaábrázolások Paraklészsisz

A bejegyzés trackback címe:

https://anti-blogol.blog.hu/api/trackback/id/tr1006012455

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mirjam 2010.02.23. 09:38:32

Azt hiszem a régi templomok falán talált Orans ábrázolásokról olvastam, hogy nem Máriát, hanem az Egyházat jelképezik, ahogyan imádkozik. Ratzinger bíboros írt erről, amikor az imádság testtartásáról volt szó.

SA 2010.02.23. 10:58:26

Ezekben a szimbólumokban az a nagyszerű, hogy nem egy-egy értelmű megfeleltetések. Az Egyház Krisztus titokzatos teste. Krisztus a kupolában, vagyis a hívek gyülekezete felett ezt fejezi ki. így lesz a gyülekezetből (szynagoga) egyház (ecclesia). Az ecclesia szó ugyanakkor a görögben, latinban nőnemű. Így lehet jelképe Mária. Így beszélünk ANYAszentegyházról. Ha megnyitunk egy allegóriát, akkor nem az a fontos, hogy mi a jelző, hanem a jelzett szempontjából fontos a koherencia. Ügyelni kell ennek ellenére az allegóriák keveredésének elkerülésére, mert zavarokat okozhat.
süti beállítások módosítása